5 lietas, kas jāpārbauda, iegādājoties lietotu automašīnu

Lietotu automašīnu var iegādāties it visur, tās var iegādāties gan no auto plačiem, gan no privātpersonām. Neatkarīgi no tā, kur vēlies iegādāties lietotu automašīnu, tā ir vispirms jāpārbauda, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem vēlāk. Automašīnas ar dažādu pakāpju defektiem var gadīties iegādāties ne tikai no privātpersonām, bet arī no autoplačiem.

Lai izvairītos no neveiksmīga pirkuma lietoto automašīnu tirgū, iesakām ņemt vērā pāris ieteikumus, kā pārbaudīt automašīnu pirms iegādes:

1. Lietotu automašīnu diagnostika

Ja auto pārdevējam nav ko slēpt, viņš neiebildīs, ja Tu ierosināsi automašīnu pārbaudīt sevis izvēlētā auto servisā vai diagnostikas centrā. Tas ir drošākais veids, kā pārliecināties, ka lietotais auto ir labā vai pat izcilā tehniskā stāvoklī. 

Automašīnas tehniskā stāvokļa pārbaudē ieteicams pievērst uzmanību automašīnas piekarei, elektroiekārtu un kondicioniera darbībai, vadības blokam, kā arī bremžu sistēmas, dzinēja un virsbūves stāvoklim.

2. Pārbaude CSDD reģistrā

Vēl viens veids, kā pārbaudīt lietoto automašīnu, kuru vēlies iegādāties, ir apskatīt CSDD mājaslapas sadaļu “Tehniskā apskate”. Šajā sadaļā nepieciešams ievadīt transportlīdzekļa numura zīmi. Auto pārbaude pēc numura zīmes CSDD mājaslapā ietver plašu informāciju par automašīnas vēsturi – CSDD tehniskās apskates datus, sodus, liegumus, samaksātos nodokļus, nobraukumu, kādi ir bijuši aizrādījuma punkti tehniskajā apskatē un vai tehnisko apskati izdevies iziet jau pirmajā reizē. Šis bezmaksas pakalpojums ir pieejams ikvienam.

3. Lietotu automašīnu vēstures pārbaude

Ikviens var pārbaudīt automašīnas vēsturi, iegādājoties šo pakalpojumu no CarVertical vai AutoDNA. Šāds transportlīdzekļa vēstures ziņojums sniedz iespēju uzzināt norādīto nobraukuma patiesumu, informāciju par to, vai automašīna nav bijusi zagta, izmantota kā taksometra automašīna, kā arī, vai tā nav cietusi nopietnās autoavārijās. Ja ir aizdomas par nepatiesu informāciju automašīnas aprakstā, ir vērts izmantot šo maksas pakalpojumu, lai noskaidrotu visus faktus no uzticama informācijas avota. Gadījumā, ja automašīna tiek tirgota ar ārzemju numuriem un ir bijusi zagta, to nevarēs reģistrēt citā valstī. Kā arī ne mazāk svarīgs fakts – ja nejauši iegādāsies zagtu automašīnu, tā var tikt atņemta, un visa samaksātā nauda par mašīnu būs pazaudēta.

Pārbaudi arī odometra rādījumus, jo tā koriģēšana ir bieža parādība. Pēc statistikas datiem, Vācijā aptuveni 30% no pārdotajām automašīnām tiek mainīti odometra rādījumi. Var gadīties, kad Latvijā iegādātai automašīnai odometra rādījums mainīts pat 2 reizes, ja auto ievests no ārzemēm – pirmo reizi to pārmaina ārzemēs un otro – jau Latvijā.

4. Virsbūves stāvoklis

Vizuālo stāvokli ir iespējams pārbaudīt dažādos veidos, gan vienkārši apskatot lietoto auto, gan izmantojot palīglīdzekļus, piemēram, krāsas mērītāju u.c. Svarīgi ir pārliecināties, vai uz automašīnas nav rūsas, skrāpējumi vai buktes, pirms tā iegādes, pretējā gadījumā, pamanot bojājumus pēc auto iegādes, nevarēsi pierādīt, ka Tev ticis pārdots auto ar virsbūves defektiem.

5. Salona elektronika

Ir vērts pārbaudīt visas podziņas, kas redzamas automašīnas salonā jau pirkšanas brīdī. Mazās nianses rada komfortablu un patīkamu braukšanu – auto sēdekļu apsilde, kruīza kontrole u.c. Neaizmirsti pārbaudīt arī, vai visi automašīnas logi, kā arī vai parkošanās sensori darbojas. Noteikti atceries pārbaudīt arī radio, vai tas skan un uztver stacijas. Ja automašīnai ir lūka, pārliecinies, vai to var atvērt.

Ļoti svarīgi pirms auto iegādes ir veikt testa braucienu. Ja automašīnas īpašnieks piedāvā šādu iespēju, ir būtiski izbraukt ar automašīnu lielāku attālumu un pārliecināties par to, vai automašīnas ātrumkārba darbojas bez problēmām, bez sitieniem un grūdieniem, kā arī ieklausīties, vai ritošā automašīnas daļa negrab. 

Pievērs rūpīgu uzmanību automašīnas pārbaudei, pirms tās iegādes, lai izvairītos no neveiksmīga pirkuma, kas prasīs lielus ieguldījumus. Gadījumā, ja nepārzini automašīnas un nespēj pamanīt defektus pats – uz iegādi dodies kopā ar automehāniķi vai speciālistu, kurš ar profesionālu redzējumu spēs novērtēt tās stāvokli un atbilstību cenai.