Elektroauto – plusi un mīnusi

Jaunās paaudzes trends pēdējo gadu laikā ir elektroauto izmantošana. Arī Latvijā ar vien biežāk uz ceļiem var sastapties ar šāda veida spēkratiem. Kādam auto vadītājam tas šķiet pilnīgi nevajadzīgi, tomēr cits nevar sagaidīt brīdi, kad savā īpašumā iegūs tieši šāda veida auto. Ja arī Tu esi pārdomās par sava auto izvēli, šajā rakstā atradīsi informāciju par to, kādi ir elektroauto plusi un mīnusi.

Energoefektivitāte

Viena no elektroauto labajām īpašībām ir to energoefektivitāte. Visiem elektroauto ir augsta veiktspēja, to motori ir daudz klusāki, un tiem nav nepieciešamība pēc dārgām apkopēm, kā iekšdedzes dzinēju transportlīdzekļiem. 

Tajā pašā laikā ar elektroauto nevar nobraukt tik pat lielus attālumus, kā ar iekšdedzes zinēja automašīna. Vidēji to izturība pēc vienas uzlādes cikla ir no 96 līdz 195 kilometriem. Jāņem vērā arī fakts, ka elektroauto uzlādes stacijas nav pieejamas tik bieži, cik benzīntanki, tāpēc, dodoties ceļā ar elektroauto, tālākus braucienus vēlams rūpīgi izplānot. 

Akumulatora uzlāde

Vēl viens pluss, braucot ar elektroauto, ir tas, ka šādi auto, atšķirībā no benzīna, dīzeļa vai gāzes transportlīdzekļiem, nerada izmešus savā darbības vietā. Tā kā elektriskā automobiļa vadīšana ir atkarīga no akumulatora uzlādes, tā nerada izpūtēja emisijas, kas ir ievērojams piesārņojuma avots visā pasaulē. Turklāt – uzlādējamā baterija ilgtermiņā izmaksā lētāk nekā degviela. 

No otras puses – elektrisko automobiļu uzlāde aizņem samērā ilgu laiku. Lai uzlādētu auto līdz vidējam braukšanas līmenim, tam nepieciešamas aptuveni 8 stundas. Dažviet pasaulē pieejamas arī ātrās uzlādes stacijas, kur minimālais uzlādes laiks ir 30 minūtes – šajā laikā auto tiek uzlādēts par 80%. Arī šādā gadījumā auto vadītājiem ir rūpīgi jāplāno savi izbraucieni.

Izmaksas

Ņemot vērā, ka elektroauto vēl tikai salīdzinoši lēnām ienāk auto nozarē, tie ir krietni dārgāki nekā parastie auto. Arī auto akumulatori ir dārgāki, un tos var nākties mainīt vairāk, kā vienu reizi. Kopumā visas auto izmaksas salīdzinājumā ar parastajām mašīnām var būt dārgākas. 

Arī Latvijā, tāpat kā daudzās citās pasaules valstīs, pieejami dažādi atvieglojumi un priekšrocības elektroauto īpašniekiem. Piemēram,  elektromobiļiem netiek piemērots transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis, elektromobiļu pirmreizējā reģistrācija ir bez maksas, tāpat iespējams iegādāties specializētu, vizuāli atšķirīgu numura zīmi pirmo reizi bez maksas u.c. atvieglojumi.

Vizuālais izskats

Elektromobiļu ražošanas apjomi turpina attīstīties, un līdz ar to pieaug arī izvēles iespējas, kad runa ir par mašīnas vizuālo izskatu, stilu un aprīkojuma komplektāciju. Svarīgi ir parūpēties par mašīnas vizuālo izskatu pēc tās iegādes, lai auto vienmēr būtu labā stāvokli, tāpēc Lucas Oil iesaka virsbūves kopšanai izmantot Auto Virsbūves Vasku. Vaska līdzeklis spodrinās un aizsargās auto virsbūvi. Tikpat svarīgi ir parūpēties arī par automašīnas salonu. Salona uzkopšanai lieliski piemērots ir Līdzeklis virsmu tīrīšanai un aizsardzībai. Šis Lucas Oil produkts notīra un aizsargā pret netīrumiem kontroles paneli, durvis, sēdekļus u.c.

Kopsavilkums

Tomēr salīdzinājumā ar parastajiem auto, izvēles iespējas ir krietni ierobežotākas, jo parasto auto klāsts ir krietni lielāks. Nevar noliegt, ka turpmākajos gados pieprasījums turpinās augt, paverot daudz lielākas iespējas šo auto lietotājiem. 

Kopumā visi elektriskie transportlīdzekļi, tāpat kā jebkurš cits transportlīdzeklis, ir jāizvērtē, balstoties uz ilgtermiņa ieguvumiem. Ir daudz priekšrocību attiecībā uz elektromobiļa iegādi, piemēram, ietaupījums uz degvielas izmaksām, dārgiem remontiem un ikgadējām apkopēm. Atceries, ka vienmēr nepieciešams izvērtēt un apskatīt, kādi ir elektroauto plusi un mīnusi. Elektroauto iegāde ir atbildīgs solis, kas ilgtermiņā spēlē lielu lomu vides piesārņojuma samazināšanā.