Ķēdes eļļošana – kāpēc tā jāveic un cik bieži to vajadzētu darīt?

Motocikla rats uz zemes

Motocikla ķēdes eļļošana ir viena no svarīgākajā lietām, kas jādara, lai motocikls būtu darba kārtībā. Veicot biežāku apkopi sava mototransportlīdzekļa ķēdei, Tu pagarināsi tās mūžu – pretējā gadījumā tā var nodilt un saplīst. Vislabāk eļļot ķēdi ir ik pēc 500-1000 km pēc braukšanas sausos laikapstākļos. Slapjos laikapstākļos, tas jādara, tiklīdz esi atgriezies no izbraukuma. 

Lai izvairītos no pārmērīgi augstām remonta izmaksām vai neatgriezeniskiem bojājumiem, ir jāveic pareiza un regulāra motocikla ķēdes apkope. Tas ietver ne tikai motocikla ķēdes eļļošanu, bet arī tīrīšanu ar speciāli šim nolūkam paredzētiem produktiem un kopšanas metodēm.

Lucas Oil pussintētisks ķēžu eļļošanas aerosols «Chain Lube» ir eļļošanas līdzeklis, kas veidots tā, lai dziļi iesūktos ķēdes asītēs un buksēs. Tas ir lielisks rūsas un korozijas inhibitors un praktiski ūdensnecaurlaidīgs. Šis eļļošanas līdzeklis izveido aizsargplēvīti, lai nodrošinātu minimālu nodilumu un pretestību, un ir piemērots izmantošanai visām ķēdēm, tostarp apaļā šķērsgriezuma blīvgredzena tipa ķēdēm.

Produkts veidots tā, lai atbilstu mūsdienu augsti efektīvo motociklu ķēžu un zvaigznīšu prasībām. Profesionāļu un sacīkšu braucienos komandu pārbaudītais «Chain Lube» pussintētisks ķēžu eļļošanas aerosols lieliski nodrošina ķēdēm ilglaicīgi nevainojamu stāvokli un minimālu atslābšanu, turklāt tam nav izteiktas smaržas.

Kāpēc ir nepieciešama ķēdes eļļošana?

Motocikla ķēdes sastāv no daudzām kustīgām daļām – tapām, plāksnēm un rullīšiem. Motocikla ķēdes eļļošana var ievērojami uzlabot braukšanas kvalitāti un pagarināt ķēdes kalpošanas laiku. Vai esi kādreiz sācis sportot bez iesildīšanās un pirmajās piecās minūtēs jau juties noguris? Tieši tāpat jūtas Tava motocikla ķēde, ja neesi to ieeļļojis!

Kā var zināt, ka Tavai motocikla ķēdei nepieciešama apkope? 

Brīdī, kad griez aizmugurējo riteni vai stum motociklu ar izslēgtu dzinēju, ķēdes skaņas jeb krakšķēšana pret ķēdes zobiem nedrīkst būt dzirdama. Protams, būs neliels troksnis, taču tam jābūt vienmērīgam un plūstošam, nevis skaļam un krakšķošam. Pārbaudot ķēdi, pievērs uzmanību arī ķēdes zobratiņu stāvoklim, zobiem jābūt asiem un uz augšu vērstiem nevis noapaļotiem vai izliektiem.

Kā ieeļļot ķēdi?

  • Pirmais – pārbaudi, vai ķēde nav nodilusi. Tāpat pārbaudi arī, cik liela ir Tavas ķēdes “svārstību brīvība” uz sāniem. Cik daudz ķēdes posmi slīd uz priekšu un atpakaļ, to saspiežot un nospriegojot? Labi strādājošai motocikla ķēdei vajadzētu pieļaut minimālas svārstības katrā no tām.
  • Otrais solis ir notīrīt visas kēdes virsmu, apsmidzinot ar dearomatizēto benzīnu. Lai iegūtu ķēdes rotāciju ar neieeļļotu ķēdi, ratam veic divus pilnus apgriezienus.
  • Tagad, kad ķēde ir tīra, ar ķēdes eļļošanas līdzekli vienmērīgi pārklāj ķēdes iekšējos un ārējos blīvējumus no augšas. Izmanto kartona gabalu, lai pasargātu motociklu no pašas eļļas, turot to aiz ķēdes, kamēr smidzināsi līdzekli. Ieteicams aizmugurējo riteni pacelt no zemes. 
  • Pēc ķēdes apsmidzināšanas jeb eļļošanas, noslauki no ķēdes lieko smērvielu,  lai smērviela nenokļūtu uz ārējiem motocikla metāla posmiem, kas piesaistītu netīrumus.

Lielākā daļa ķēžu ražotāju aicina izvairīties no korozīviem tīrīšanas šķidrumiem. Dažas no šīm vielām reaģē ar gumijas saitēm un iznīcina eļļošanas smērvielu saitēs, kas ietekmēs ķēdes veiktspēju un kalpošanas laiku. Ķēdi ir viegli tīrīt, ja tā nav sarūsējusi vai nodilusi. 

Kopumā motocikla ķēdes eļļošana nav sarežģīts process, taču tas prasa laiku un pacietību.  Katrs motocikla braucējs vēlas savu motociklu uzturēt labā kārtībā un nevēlas galvassāpes par dārgiem remontiem, kur paša rokas vairs nevar palīdzēt. Ķēdes kopšanā ir pareizi izvēlēties savai ķēdei atbilstošus tīrīšanas līdzekļus un šķidrumus. Izvairies no krakšķošām skaņām un, ja tās dzirdi, tad ieeļļo vai nomaini sava motocikla ķēdi! Atceries, ka motocikla ķēde, kas ir darba kārtībā, var glābt Tavu dzīvību, novēršot avārijas iespējas.