Kas jāzina par motoreļļu

Ja varam iedomāties kaut ko, bez kā auto nespēj iztikt, tad tā viennozīmīgi ir motoreļļa. Šis smalkais naftas produkts ne tikai atdzesē uzkarsušās daļiņas, bet arī pasargā eļļojamo metāla virsmu. Regulāri to nomainot un uzturot nepieciešamajā līmenī, pagarināsi dzinēja darbības laiku.

 

Motoreļļu veidi

Mūsdienās ir pieejams ļoti plašs sintētisko, pussintētisko un minerālo motoreļļu klāsts. Tādējādi katram auto var piemeklēt atbilstošo. Jaunākajām automašīnām lielākoties ir piemērota sintētiskā motoreļļa, piemēram, SINTĒTISKĀ MOTOREĻĻA 5W-30. Pussintētisko motoreļļu mēdz izmantot tādā gadījumā, ja sintētiskās motoreļļas patēriņš ir neatbilstoši augsts. Lucas Oil piedāvā arī PUSSINTĒTISKO MOTOCIKLU EĻĻU SAE 10W-40. Taču minerāleļļai var dot priekšroku, ja ikdienā izvēies mierīgu vidēja ātruma braukšanu.

 

SAE klasifikācija

SAE klasifikācijas sistēmā tiek izmantoti skaitļi: 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50 un 60 (jo mazāks skaitlis, jo labāk eļļa plūdīs pie zemām temperatūrām). Šie skaitļi norāda eļļas biezumu un to, kādai temperatūrai motoreļļa ir piemērota. Skaitlim seko burts W, kas apzīmē ziemu, un pēdējais skaitlis norāda viskozitāti augstā temperatūrā. Pemēram, Lucas Oil SINTĒTISKĀ MOTOREĻĻA 5W-40. Jo lielāki skaitļi, jo lielāka aizsardzība karstumā, saglabājot eļļas labās īpašības.

 

API klasifikācija

Šī klasifikācija satur divas kategorijas. Tās apzīmē ar burtiem C (Commercial) un S (Service). Motoreļļu benzīna motoriem apzīmē ar S, bet dīzeļmotoriem – ar C. Otrais burts norāda eļļas kvalitātes līmeni – klasi. Jo tālāk alfabētā, jo augstākas kvalitātes motoreļļa.

 

Cik bieži ir jāmaina motoreļļa

Būtu ieteicams motoreļļu mainīt ik pēc 10–15 tūkstošiem km vai ne retāk kā reizi gadā. Lai arī motoreļļas maiņa ik pēc 20–25 tūkstošiem kilometru dzinējam nekaitēs, turbokompresoram tik ilga brukšana bez eļļas maiņas var izrādīties liktenīga, jo tie parasti ir daudz jutīgāki pret motoreļļas kvalitāti. 

 

Cik bieži ir jāpārbauda motoreļļas līmenis

Ar regulāru eļļas maiņu vien nepietiek. Obligāti nepieciešams arī pārbaudīt, vai motoreļļa kaut kur nav noplūdusi. Eļļas līmenim jābūt apmēram 3/4 attālumā starp minimālo un maksimālo atzīmi uz mērstieņa. Precīzs eļļas līmenis ir ļoti būtisks, jo nepietiekama eļļas līmeņa gadījumā daudz ātrāk tiek patērēts dzinēja resurss, bet pārāk liels eļļas līmenis palielina dzinējā spiedienu, apgrūtinot tā darbību. Ja automašīna netiek izmantota pārāk intensīvi, būtu vēlams pārbaudīt eļļas līmeni 1-2 rezes mēnesī.

 

Lucas Oil piedāvā plašu motoreļļu klāstu. Ienāc www.lucasoil.lv un atrodi savam auto vai motociklam atbilstošo eļļu!