Motocikla apkope: Kas jāņem vērā, sākoties moto sezonai?

Motocikla remonts. Motocikla apkope.

Siltais laiks arvien biežāk vilina atrasties ārā, brīvā dabā. Tas liek sarosīties motociklistiem, kas ar nepacietību gaida, kad beidzot varēs izbaudīt brīvības sajūtu uz sava spēkrata. Rūpes par motociklu ir būtiska katra braucēja sirdslieta. Tāpēc šajā bloga rakstā uzzināsi, kā pamodināt savu motociklu no “ziemas miega”, kāpēc motocikla apkope ir svarīga un kādas nianses būtu jāņem vērā, sākoties jaunajai sezonai. Izvērtējot šos faktorus, būsi gatavs izbaudīt Latvijas vasaras silto laiku un droši doties neaizmirstamos izbraucienos!

Tehniskais stāvoklis

Pēc ilgākas motocikla stāvēšanas garāžā pirmā lieta, ar ko būtu jāsāk motocikla apkope – motocikla tehniskā stāvokļa pārbaude. Galvenās lietas, ko ieteicams veikt vispirms – eļļas maiņa, degvielas nomaiņa, akumulatora pārbaude un bremžu efektivitātes pārbaude.

Ikviens motocikla īpašnieks vēlas parūpēties par motora ilgmūžību un veiktspēju, tāpēc, uzsākot sezonu, vispirms jāveic eļļas nomaiņa. Eļļas maiņu ieteicams veikt autoservisā pie profesionāla savas jomas speciālista, bet to ir iespējams izdarīt arī mājas apstākļos, ja rīcībā ir viss nepieciešamais: eļļas filtra atslēga, trauks lietotās eļļas savākšanai, kā arī jauna nomaināmā motocikla motoreļļa, kas atbilst motocikla motora prasībām.

Ja vēl neesi atradis īsto un vienīgo motocikla eļļu savam spēkratam, tad iesakām izmēģināt kādu no Lucas Oil motocikla motoreļļām, piemēram Motociklu eļļu SAE 10W-50 – tā ir īpaši veidota izturībai ilgākam kalpošanas laikam, jo pasargā detaļas no priekšlaicīga nodiluma un palielina motora veiktspēju.

Iesakām arī pārbaudīt, vai degvielas tvertnē nav palikusi vecā degviela – ja ir, tad to nepieciešams nomainīt. Pēc ilgākas stāvēšanas degvielā var būt novērojamas pazīmes, kas norāda uz rūsēšanu degvielas tvertnes iekšienē. Lai to novērstu, Lucas Oil iesaka izmantot motociklu degvielas piedevas, piemēram, Motora apstrādes līdzekli. Tas ir unikālu sastāvdaļu komplekss, ko pievienot degvielai. Motora apstrādes līdzeklis ir izgatavots, lai novērstu degvielā esošo etanola korozīvo iedarbību, lai attīrītu un ieeļļotu visu transportlīdzekļa degvielas sistēmu.

Pirms došanās vasaras piedzīvojumos, svarīgi ir pārliecināties par motocikla akumulatora stāvokli. Nepieciešams pārbaudīt:

  •  vai akumulatora vadu savienojumi ir izolēti un nav saplaisājuši;
  • vai visi kontaktpunkti ar aklumatoru ir tīri – netīrumi var izraisīt problēmas aklumatora darbībā;
  • vai akumulators pirms braukšanas ir pietiekami uzlādēts – ja tas pārāk ātri uzlādējas vai izlādējas, tas liecina par aklumatora defektu, tādā gadījumā iesakām veikt aklumatora nomaiņu. 

Tāpat, kā jebkuram transportlīdzeklim, arī motociklam viena no svarīgākajām ritošās daļas sistēmām ir bremzes. Jāpārbauda, vai motocikla bremžu šļūtenes nav bojātas, un tajās nav plaisu. Ja ir atrasti bojājumi, tad tos noteikti jānovērš. Lai bremzes kalpotu, kā nākas, pirms vasaras sezonas uzsākšanas ieteicams nomainīt arī bremžu šķidrumu.

Transportlīdzekļa vizuālais stāvoklis un riepu derīgums

Nākamais solis, kas būtu jāveic, lai pārliecinātos par motocikla stāvokli pēc ilgākas stāvēšanas – tas kārtīgi jānomazgā – pašsaprotami, bet ļoti svarīgi! Pēc mazgāšanas ir daudz vienkāršāk saskatīt iespējamās problēmas vai defektus, kas slēpjas zem netīrumiem.

Būtiski arī pārbaudīt riepu stāvokli. Janovērtē:

  • vai riepās nav radušās plaisas;
  • vai tajās ir atbilstošs gaisa spiediens; 
  • vai tajās nav radušies “izgulējumi” (pēc ilgākas stāvēšanas, vietām riepās var pazust gaiss un veidoties “izgulējumi”).

Svarīgi – ja motocikls ziemas sezonā stāvējis mitrā vietā, pārbaudi tā apgaismes ierīču – spuldžu un gaismu signālu darbību, jo šādos apstākļos elektrotehnika mēdz bojāties. Būtiski atcerēties, ka gaismas ierīču pamatfunkcija ir gādāt, lai citi autovadītāji Tevi pamanītu uz ceļa. Grūti pamanāms motocikls ir viens no visbiežāk sastopamākajiem negadījumu cēloņiem, tāpēc parūpējies par savu un citu drošību!

Ceļu un brauktuves stāvoklis

Visiem ceļu satikmes dalībniekiem zināms, ka ziemas periodā ievērojami tiek sabojāts ceļu segums, tādēļ ir būtiski pievērst īpašu uzmanību brauktuves kvalitātei. Bedres, plaisas un ceļa remontu atliekas ir nopietni draudi ikvienam motociklistam. Atgādinām, ka ceļš, kas pērn vēl bija nevainojams, šogad var būt pilns ar šķērsļiem – asām bedrēm vai netīru un slidenu brauktuvi, kas var izraisīt gan riepu saķeres problēmas, gan paša motocikla bojājumus.

Motocikls ikvienam braucējam sniegs viegluma, brīvības un lielceļa pavēlnieka sajūtu, ja vien braucējs tam veltīs cieņu, rūpi un uzmanību. Tāpēc atceries, ka motocikla apkope ir jāveic regulāri! Rūpēsimies par saviem braucamrīkiem, lieku reizi iegriežoties servisā un izmantojot profesionālus un pārbaudītas kvalitātes produktus, kā Lucas Oil motociklu apkopei piemērotos eļļošanas līdzekļus!