Motoreļļa: Kā izvēlēties motoreļļu savam auto ?

Apjukumā stāvi pie automašīnas eļļu plauktiem un nesaproti, kā izvēlēties motoreļļu? Šī brīža tirgū pieejami simtiem dažādu veidu gan pussintētisko, gan sintētisko eļļu un smērvielu. Automašīnu motora eļļa paredzēta dzinēja daļu nolietojuma mazināšanai, nodrošinot tā efektīvu darbību. Bet vai Tu zini, kā izvēlēties savam auto piemērotāko eļļu? Kas jāņem vērā un no kā labāk izvairīties? Par to plašāk uzzināsi Lucas Oil rakstā.

Kā izvēlēties motoreļļu savam auto pēc ražotāja ieteiktās eļļas viskozitātes

Noteikti pievērs uzmanību un izmanto transportlīdzekļa ražotāja ieteikto eļļas viskozitāti, to atradīsi automašīnas lietotāja rokasgrāmatā. Viskozitāte ir eļļas spēja plūst dažādās temperatūrās. Divi izplatītākie viskodi (jeb svari) ir SAE 5W-30 un SAE 10W-30. Jo mazāks skaitlis, jo mazāka viskozitāte. 

Esi uzmanīgs, izvēloties eļļu, uz kuras attēlots “W” – tas nozīmē, ka šī eļļa ir paredzēta izmantošanai ziemā. Šādas eļļas dēvē par daudzsvaru eļļām. Šīs eļļas lieliski samazina virsmas nodilumu starp dzinēja daļām. Daudzsvaru eļļām ir krietni plašāks temperatūras diapazons. 

Pastāv dažādi motoreļļu veidi, bet izplatītākie no tiem:

  • parastā motoreļļa;
  • motoreļļa lielam nobraukumam;
  • sintētiskā, jauktā motoreļļa;
  • pilnībā sintētiskā motoreļļa.

Eļļu nosaukumi “runā paši par sevi”, taču arī šajā gadījumā ar izvēli jābūt krietni piesardzīgiem. Var gadīties, ka Tavs auto neatbalsta pilnībā sintētisku motoreļļu vai arī tā nobraukums nav pietiekami liels – tādā gadījumā iegādātā eļļa radīs vairāk ķibeles, nekā palīdzēs. Ja esi sācis izmantot parasto motoreļļu, tad vēlams pie tās arī turēties, nav ieteicams momentāli un bez pamatotas vajadzības pāriet uz kādu citu no eļļas veidiem.

Esi informēts par to kā izvēlēties motoreļļu savam auto un tās sastāvu

Uzmanību jāpievērš arī eļļas sastāvam. Ražotāji ļoti bieži produktu ražošanā izmanto vielas un minerālus, lai mainītu eļļas ietekmi un darbību dzinējā. Piemēram, motoreļļās, kas paredzētas automašīnām ar lielu nobraukumu, tiek pievienotas augsta līmeņa pretnodiluma vielas, korozijas inhibitori un blīves kondicionētāji, lai pasargātu motoru no tā nolietošanās un ilgāk uzturētu tā kvalitatīvu darbību. 

Pamateļļas saturs gandrīz ikvienā iepakojumā sastāda vidēji no 70 – 95%, pārējo veido dažāda veida piedevas. Eļļa ar mazāku pamatsastāvu ne vienmēr būs labāka, dažām no bāzes eļļām jau piemīt tās dabiskās īpašības, kas rodas to pārstrādes procesā, tāpēc tām ir mazāka vajadzība pēc papildu piedevām. Tomēr, ja Tava auto motors ir šķietami nolietots, un tā darbība vairs nav tik jaudīga, iesakām izmēģināt pievienot kādu no Lucas Oil motoreļļas piedevām, kas var ievērojami uzlabot motora darbību, komponenšu aizsardzību un paildzināt motora mūžu. Tiesa gan, ja motoram ir nopietni defekti vai bojājumi, tad jāvēršas auto servisā, lai atrisinātu problēmu.

Novērtē savus braukšanas paradumus

Arī Tavi braukšanas paradumi var ietekmēt to, kādu eļļu labāk izvēlēties. Ja pārsvarā pārvietojies pa pilsētu, tas nozīmē, ka Tava auto motors tiek bieži iedarbināts, izslēgts, un dzinēja slodze nav vienmērīga. Ja pārsvarā brauc īsus gabalus, Tava auto motors darbojas zem optimālās temperatūras, un šādā gadījumā nekvalitatīva eļļa var sagādāt papildus slodzi dzinējam. 

Pārliecinies, ka auto motors ir darba kārtībā

Svarīgi pievērst uzmanību ne tikai Tavam braukšanas stilam, bet arī Tava auto tehniskajam stāvoklim. Ja jūti, ka kaut kas nav īsti kārtībā vai dzirdi savādus trokšņus motora darbībā, dodies uz servisa apskati.

Auto ražotāji nepārtraukti veic pētījumus un eksperimentus, lai uzlabotu motora efektivitāti un pagarinātu tā kalpošanas laiku. Tādēļ jaunāku automašīnu dzinēji ir ar lielāku veiktspēju un degvielas ekonomiju, bet tām ir nepieciešama augstākas kvalitātes motoreļļa.

Neatliec motoreļļas nomaiņu

Auto motoreļļu vēlams mainīt vismaz 2 reizes gadā – tādā veidā Tu nodrošināsi sava auto motora pilnvērtīgu darbību. Nedrīkst aizmirst arī par eļļas filtru mainīšanu un uzturēšanu labā kārtībā. Dažādu neskaidrību gadījumā konsultējies ar servisa speciālistiem, vai kādu no eļļas ražotājiem. Ja vēlies, lai Tava transportlīdzekļa motors ir kārtībā un kalpo ilgu mūžu, atceries, ka apdomīga motoreļļas izvēle noteikti ir pirmais solis ceļā uz to. Ņem vērā Lucas Oil padomus, lai uzzinātu, kā izvēlēties motoreļļu, kas būs piemērota tieši Tavam auto!