Svarīgākās lietas, kas jāzina par medību ieroču kopšanu

Katram kārtīgam medniekam ir zināms, ka par medību ieročiem ir kārtīgi jārūpējas, lai tie kalpotu ilgi un, lai tiem medību laikā nerastos nekādas problēmas. Medību ieročiem, tāpat kā automašīnām, ir nepieciešamas apkopes, lai tie kalpotu ilgi un nebūtu jāsaskaras ar problēmām. Šajā rakstā esam apkopojuši svarīgākās lietas, kas jāzina, lai medību ieroči vienmēr būtu pareizi kopti.

Kādēļ medību ierocis ir jākopj?

Šaujampulvera un vara paliekas, kas rodas stobrā pēc šāviena, ir ķīmiski agresīvas un ierocim nelabvēlīgas. Reaģējot ar mitrumu, tās veido skābi un veicina ieroča koroziju. Korozija samazina ieroča precizitāti un ievērojami saīsina tā kalpošanas laiku.
Medību ieročus bojā arī kondensāts, kas var rasties, piemēram, novietojot ieroci siltā telpā pēc tā lietošanas. Nereti gadās, ka tiek aizmirsts par ieroča noslaucīšanu pirms tā novietošanas uzglabāšanai. Ja tas aizmirsts, tad, lielākajā daļā gadījumu, nākas saskarties ar nopietnāku ieroča apkopes veikšanu. Der ievērot, ka ieroča stobru pēc šaušanas vēlams ieeļļot, pirms veic tā galveno apkopi, lai neļautu stobrā veidoties korozijai, ko izraisa šāviena paliekas.

Cik bieži medību ierocis ir jākopj?

Vislabākajā gadījumā ieroci būtu vēlams tīrīt pēc katra šaušanas seansa, piemēram, uzreiz pēc medībām. Jo drīzāk pēc šaušanas to izdarīsi, jo labāk, tādējādi mitrums un šāvienu izraisītās paliekas nepagūs sabojāt ieroci.
Visizplatītākais periods starp ieroča apkopēm ir no 10 līdz 20 izdarītiem šāvieniem. Jo biežāk ieroci tīra, jo mazāk laika un piepūles tam nepieciešams, tādēļ iesakām to darīt pēc iespējas biežāk, lai atvieglotu apkopes veikšanu.
Iesakām ieroci noslaucīt, ieeļļot un notīrīt arī tad, ja tas ilgāku laiku stāv nelietots. Lai arī no ieroča ilgāku laika periodu nav šauts, gaisa mitrums un temperatūras svārstības var nelabvēlīgi ietekmēt ieroča stāvokli un gatavību atkal tikt izmantotam.

Galvenie netīrumu veidi, kas rodas ieroča lietošanas laikā

Šaujot ar ieroci, tā stobrā un uz paša ieroča veidojas netīrumu slāņi. Tie var būt šaujampulvera izdedži, vara nosēdumi jeb ložu paliekas, kā arī tā sauktais “pīrāgs” – slānis, kas veidojas no vara un izdedžiem. Lai no šiem netīrumiem un to veidotajiem slāņiem atbrīvotos, nepieciešami divu veidu produkti – šaujampulvera izdedžu tīrīšanas līdzeklis un vara šķīdinātājs. Abi šie produkti lieliski tiek galā ar šo netīrumu likvidēšanu, padarot ieroča stobru tīru no izdedžiem.

Pirms un arī pēc ieroča kārtīgas apkopes, tā stobru nepieciešams ieeļļot, lai pasargātu to no apkārtējās vides un šāvienu palieku nelabvēlīgās ietekmes. Šādam nolūkam ļoti labi spēj palīdzēt Lucas Oil izstrādātā eļļa medību ieročiem Hunting Gun Lube. Šī ir neitrālas reakcijas eļļa, kurai nepiemīt aromāts, tāpēc ir īpaši piemērota medību ieročiem. Jāatceras tikai tas, ka ar stobra eļļošanu nevajadzētu aizrauties – jāuzklāj tikai nelielu kārtiņu. Ja eļļas būs par daudz, tad pie tās var pielipt dažādi netīrumi, un šāviena brīdī lode var izšauties citādākā trajektorijā kā ierasts.

Ieroča tīrīšanai nepieciešamie piederumi un tīrīšanas soļi

Lai medību ieroči tiktu kārtīgi iztīrīti, tam nepieciešami dažādi piederumi un līdzekļi, kas īpaši paredzēti šādam nolūkam. Ieroča tīrīšanai un kopšanai nepieciešams:

  • Slauķa kāts;
  • Šaujampulvera izdedžu tīrīšanas līdzeklis;
  • Vara šķīdinātājs;
  • Ieroču eļļa, piemēram, Hunting Gun Lube;
  • Bronzas, misiņa vai neilona birste, kas paredzēta noteiktam kalibram;
  • Kokvilnas lupatiņas;
  • Slauķa uzgalis, pie kā piestiprināt kokvilnas lupatiņas.

Izmantojot šos ieroču tīrīšanas piederumus un līdzekļus, jāveic ieroča tīrīšana, bet jāpiekopj dažādi nosacījumi, lai to veiktu pareizi:

  • Stobru drīkst tīrīt tikai no patrontelpas puses virzienā uz stobra galu. Tas neļauj netīrumiem nonākt patrontelpā un aizslēgā;
  • Slauķi virzi bez piepūles, lai tā kāts nesaliektos un neberzētos gar stobra sieniņām, izvairoties no to deformācijas;
  • Izmantojot birsti, to caur stobru atpakaļ nevelk – tā var sabojāt stobru un arī pašu birsti. Tā vietā birsti noņem, izņem slauķi un uzliek tam birsti par jaunu;
  • Birstes uzdevums nav notīrīt netīrumus, bet tos “uzirdināt”, lai tīrīšanas ķīmija labāk tiktu tiem klāt;
  • Katru reizi ieteicams izmantot svaigu un tīru kokvilnas lupatiņu;
  • Ieroci ieeļļo ar neitrālas reakcijas eļļu, taču ar to nav jāaizraujas, vajadzīga tikai plāna eļļas kārtiņa;
  • Pirms šaušanas gan pašu ieroci, gan stobru izslauka, lai tas būtu sauss.

 

Ievērojot šos ieteikumus un kārtīgi parūpējoties par ieroča tīrību, tam noteikti vajadzētu kalpot ilgi un pienācīgi.
Pat ja šaušana nav Tava ikdienas nodarbošanās, nevajadzētu aizmirst par ieroča profilaktisko apkopi, lai stāvēšanas laikā tas nebūtu pakļauts korozijai un bojājumiem, kurus pēc tam būtu grūtāk novērst. Lai ierocis darbotos kā nākas, izmanto Lucas Oil eļļu medību ieročiem!